Agroturystyka

Atrakcje

mini_01_znin

Żnin

Zwiedzanie miasta, które posiada ponad 700-letnią historię. Znajdowała się tu dawniej rezydencja zamieszkiwana przez arcybiskupów. Naprzeciw farnego kościoła św. Floriana z XV w. znajduje się sufragania (klasycystyczny dwór), zbudowana ok. 1795 r. Obecnie tutaj mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. W gotyckiej wieży z XV wieku, pozostałości dawnego ratusza, znajduje się z kolei Muzeum Ziemi Pałuckiej.

mini_02_wenecja

Wenecja

Następnie „ciuchcią” udajemy się do Wenecji. Polska Wenecja to wieś leżąca w samym sercu pałuckiej ziemi, na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami: Weneckim i Biskupińskim, blisko małego jeziorka Skrzynka. Tam zwiedzamy ruiny zamku z XIV w. i Muzeum Kolei Wąskotorowej, w którym można zobaczyć kilkanaście parowozów różnych typów, wagony z ekspozycją sprzętu i umundurowania kolejarskiego. Muzeum w Wenecji jest największym w Europie muzeum kolei 660mm.

mini_03_biskupin

Biskupin

Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest rezerwat archeologiczny w Biskupinie, widoczny z daleka z okien kolejki. Prezentuje on pozostałości drewnianego osiedla kultury łużyckiej sprzed 2500 lat. Na terenie wykopalisk, w pawilonie muzealnym istnieje stała wystawa Biskupin i jego okolica – 10 000 lat historii, poświęcona odkryciom archeologicznym w Biskupinie i okolicy. Zrekonstruowano również część osady z falochronem, łamaczem kry, wałem obronnym, bramą, ulicami i dwoma rzędami domów. Ciekawostkę stanowi przeniesiona w 1973 roku z pobliskiej wsi drewniana chata pałucka z 1820 roku. Na terenie rezerwatu można spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, przejechać się na koniu, wybić własną monetę, itp.

mini_04_gasawa

Gąsawa

Kolejka kończy swoją trasę w Gąsawie. Najciekawszym zabytkiem, jaki można tu podziwiać, jest zbudowany z modrzewia w końcu XVII wieku kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Obok drewniana dzwonnica z XVIII/XIX wieku. Zachował się tu również dawny układ miejski z dużym rynkiem pośrodku, od którego udajemy się w drogę powrotną.

mini_05_piechcin

Baza nurkowa Piechcin

„Adriatyckie” warunki nurkowania: www.bazapiechcin.eu

mini_06_inwroclaw

Inowrocław

Kuracjusze korzystają z dobrodziejstw tężni uzdrowiskowej, w której do celów leczniczych stosuje się solankę. Spacer w pobliżu tężni należy traktować jak zabieg leczniczy, może też być przyjemnością, gdyż wszędzie wokół jest piękna roślinność.

mini_kruszwica

Kruszwica

Najcenniejszym zabytkiem Kruszwicy, niepisanym symbolem miasta jest ceglana, gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego, zwana Mysią. Wieża jest ośmioboczna, ma 32 m wysokości i wraz z resztami murów stanowi pozostałość zamku obronnego z XIV w. Zamek ten zbudowano z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok. 1350 r. w miejscu starego grodu. Cała wieża jest dostępna do zwiedzania.

mini_10_rogowo

Rogowo

ZAUROLANDIA – Park dinozaurów:  www.zaurolandia.pl

Licheń, Toruń, Gniezno.

 

mini_mapa_pl